„Degustační menu je přehlídka chutí.“ Říká Zlatý kuchař roku 2015, 2016, 2017, Jan Punčochář

„Degustační menu je přehlídka chutí.“  Říká Zlatý kuchař roku 2015, 2016, 2017, Jan Punčochář

Je degustační menu na přípravu jednodušší než menu a la carte?

U degustačního menu musíte více přemýšlet. Prvně je třeba vybrat jídla, která jsou možná vytvořit v degustační porci, a dále musíte poskládat jednotlivé chody. Degustační menu může mít pět, ale třeba i dvanáct chodů a nikdo nechce, aby se zákazník přejedl k prasknutí, ale aby si vychutnal každý chod. Degustační menu je dobré proložit nějakým svěžím chodem, propojit s příjemným vínem, které doprovází jednotlivé chutě a provést tak hosta krásným gastronomickým zážitkem.

Co všechno se zohledňuje při jeho sestavení?

Hlavně sezonnost a čerstvost surovin. Samozřejmě je třeba chody servírovat postupně s ohledem na výrazné chutě. Od předkrmů, přes lehčí hlavní chody a následně hutnější či výraznější.

 

Existuje nějaký univerzální „scénář“, jak by měly jednotlivé chody vypadat?

Určitě existuje, ale já se jím nikdy neřídil a ani řídit nebudu. Jistě, je pár zásad, které už jsem výše zmínil, ale jak má co vypadat vám neřeknu. Je to totiž vždy o každém šéfkuchaři, jak si své degustační menu vymyslí. Nabízí se varianta začínat jednoduššími chody, rybou, světlejším masem a pokračovat tmavším masem a zvěřinou, možná chody proložit nějakým tím sorbetem. Ale jak říkám, originální degustační menu má vypadat dle přání šéfkuchař

 

Jak správně nastavit velikost porcí?

To samozřejmě záleží na tom, o kolika chodech degustační menu připravujete. Čím více chodů, tím menší porce.

 

Jak je to s cenami?

Cena menu je na závislá na cenové politice každé restaurace. Jistě je tu třeba méně surovin na jednotlivé porce, ale práce je zhruba stejná. Také je velmi populární a vhodné párování menu s vínem, které krásně doplní chody. U nás se degustační menu pohybuje od 1800 Kč bez vinného párování.

 

Zvyšuje nabídka degustačního menu renomé restaurace?

Určitě ano. Například já u nás v restauraci nabízím tzv. Chef`s choice menu, tedy degustační menu podle mě, jako šéfkuchaře. Musím říct, že je to dost oblíbená volba. Vždy se u stolu zeptám na případné alergie či další omezení a vytvoříme s kuchaři menu dle toho, co máme zrovna čerstvého. Tohle menu mě fakt baví, nikdy člověk neví, kolik bude chodů. Ráno mi přivezou krásné suroviny a já vymýšlím menu až s danou surovinou. Je to skvělé překvapení pro naše pravidelné hosty, kteří nám plně důvěřují.

Text: Stáňa Krejčová Foto: Archiv

Připravujeme

Partneři

COOP